Vábivý Primošten

Autor: Jana Sláviková | 23.4.2017 o 11:51 | (upravené 7.5.2017 o 16:41) Karma článku: 3,00 | Prečítané:  684x

  More je nádherne priezračné, pláže čisté -  vidno každý kamienok a každú rybku. Mestečko sa dá pekne dookola popri mori obísť chodníčkom.

Už pár krát sme či už v lete, alebo na Veľkú Noc (tak ako túto jar) navštívili malebné mestečko s úžasnou atmosférou a priateľským obyvateľstvom učupené medzi krásnymi Chorvátskymi mestami Šibenikom a Trogirom.

    Primošten je krásne kamenné mestečko na Šibenickej Riviére. Vzniklo zo stredovekého rybárskeho mestečka. Pôvodne bolo na ostrovčeku, teraz je už spojené s pevninou, pribudli nová časti, dokončili krásnu promenádu, zmodernizovali pláže. Dôverne poznám mnohé miesta, mestá a mestečka na Chorvátskom pobreží od severu až na juh. Primošten považujem za jedno z tých najkrajších. Má neopakovateľnú stredomorskú atmosféru a magické čaro pobrežia. Každým nadýchnutím slaného morského vzduchu sa človek cíti energickejšie a vzletnejšie. Námestičko svojimi kaviarničkami priam láka posedieť, zastaviť sa oddýchnuť si. Teplé večery sú ako stvorené na zmrzlinku, či chladené pivko. Nie je ani problém zohnať domáce vínko z miestnych viníc, ktoré sa rozprestierajú na každom kopčeku na okolí.....

   More je nádherne priezračné, pláže čisté -  vidno každý kamienok a každú rybku. Mestečko sa dá pekne dookola popri mori obísť chodníčkom. Úzke uličky vedú kopčekom až k najvyššiemu bodu ostrovčeka, ktorým je kostol sv. Juraja postavený v roku 1485. Odtiaľto sa vám naskytne nádherný výhľad na šíre okolie. Keď sa vám už nebude chcieť kúpať, tak sa novovybudovanou promenádou z mestečka môžete vybrať pozrieť do miestneho prístavu, alebo pekne popri mori na susedný polostrovček Malá Raduča. Ten je celý v tieni, zelený a hlavne udržiavaný. Rozkladá sa tam známy hotelový komplex vychýreného hotela Zora, ktorý je povestný hlavne svojou kuchyňou a priateľským personálom. Poseďte si v hotelovej kaviarni na terase hotela s výhľadom na celé mesto – Krása!

   Ak naozaj usúdite, že tých aktivít potrebujete ešte viac, tak nie je problém v okolí nájsť množstvo cyklistických chodníčkov, napríklad do peknej Rogoznice. V prípade že nie ste priaznivcom cyklistiky, ani napríklad tenisu, ktorý si môžete na kurtoch na Malej Raduči zahrať, tak Vás možno osloví strategické umiestnenie Primoštenu. Približne 30km do Šibenika jedným smerom a 30km druhým do Trogiru. Ani len do Splitu to nie je ďaleko. Ak tam nie ste svojím autom, alebo jednoducho nechcete byť otrokom auta aj na dovolenke pokojne sa tam dostanete miestnymi spojmi.

   Máte vrúcny vzťah k oddychovej turistike a prírodným krásam, určite si nájdite čas navštíviť NP Krka. Nie je problém zúčastniť sa výletu aj s organizovanou skupinou autobusom alebo z miestneho prístavu lodičkou. Aby ste sa cestou nenudili na lodi podávajú po ceste aj obed .... miestnu pečenú rybku a domáci drink. Urči to stojí za vyskúšanie. Ak sa vám moreplavectvo zapáči, môžete pridať cestu do NP Kornati (Kornati je skupina 147 ostrovov a útesov rôznej veľkosti v južnej časti Severodalmatských ostrovov)

   A teraz niečo pre tých, ktorí nepohrdnú pekným zlatým šperkom. Ak sa vám nebude chcieť ísť za zlatom až do Splitu, kde je celá promenáda posiata zlatarinami, tak určite a za lepšie ceny nakúpite aj od miestnych zlatníkov priamo v Primošteni. Šperk vám aj na mieru upravia.

   Zdá sa vám tu toho veľa? Áno súhlasím, bežný dovolenkový týždeň  je na tak nádherné miesto, akým je Primošten skutočne málo....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?